Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için büyüme hormonunu dengeleyin

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için büyüme hormonunu dengeleyin

İsminden de anlaşıldığı gibi büyüme hormonu çocukluktan yetişkinliğe kadar büyümenin yakıtı görevini görür ve beyinde hipofiz bezinden üretilir.

Çocuklarda büyüme gelişmeden sorumlu iken erişkinlerde özellikle uykuda salgılanan büyüme hormonu tüm organ ve doku tamirinde görev alır. Aynı zamanda vücuttaki dokuların ve organların ideal şekilde çalışması için kendilerini yenilemelerini sağlar.

Vücutta hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu; kas ve kemiklerin güçlenmesini, kalp kasının dayanıklılığının artmasını ve metabolizmanın hızlı çalışmasını da sağlıyor. Bu nedenle fizik ve ruh sağlığımız için, hipofiz bezinden büyüme hormonu salgılanması şart. Ancak orta yaşa geldiğimizde hipofiz bezi büyüme hormonu üretimini yavaşlatır.

Büyüme hormonunun azalması vücudun kendini yenileme kabiliyetini düşürüp hücre ölümüne ve yaşlanmaya sebep olur. Sonucunda da osteoporoz, kas kaybı, hafıza sorunları, obezite, anksiyete, depresyon, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gelişebilir.

Büyüme hormonunuz az ise; kan şekerinde düşüklük ve bunun belirtisi olan titreme, terleme ve çarpıntı, vücutta enerji düşüklüğü, halsizlik, yorgunluk ve uyku problemleri görülür. Kas kitlesinde azalma; buna karşılık yağ kitlesinde artma ve kaslarda güçsüzlük, kemiklerde erime başlar.

Şişmanlık, göbekte yağ toplanması başlar. Damar sertliği, kalp krizi ve felç riskinde artma gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca sosyal ilişkilerde zayıflama, içe kapanma, endişe ve umutsuzluk, depresyon durumu yaşanır.

Büyüme hormonunun anti-aging amacıyla kullanılması

Büyüme hormonu, tam zamanında ve doğru miktarda kullanıldığında etkili olabilirken, bilinçsiz kullanımlarda vücutta önemli sorunların oluşmasına yol açabiliyor. “Anti-aging” amacıyla büyüme hormonu takviyesine, yapılan testler sonucunda kişide büyüme hormonu eksikliği varsa onay verilmelidir. Büyüme hormonu; her zaman doktor kontrolünde, düzenli aralıklarla ve mutlaka gerekli testleri yapıldıktan sonra kullanılabilir.

Vücuttaki büyüme hormonunu artırmanın doğal yolları yeterli uyku, fiziksel aktivite ve her öğünde protein yerken şeker ve yüksek glisemik içerikli karbonhidratları azaltmaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın