Yaşlanma konusunda gözden kaçan 11 şey

Yaşlanma konusunda gözden kaçan 11 şey

İleri yaşlar için boşuna altın çağlar demiyorlar. Yaşlanmanın birçok avantajı var.

Bir Sürü Bilgi Birikimi

Birincisi, hayatımız boyunca öğrendiklerimizi kullanmakta profesyonelleşiriz. Buna kristalize zekâ denir ve 65 veya 70 yaşında olsanız bile daha seçici ve hedefe yönelik olarak zekanızı kullanırsınız.

Huzura Doğru

Yaş aldıkça hayatın değerini daha fazla anlıyoruz. Gençlikte başarma hırsı, koşturma telaşı içinde stres seviyemizi kontrol edemezken bir gün geliyor ve hayatın ne kadar hızla akıp geçtiğini fark etmeye başlıyoruz. Muhtemelen 40’lı yaşların ortalarında daha streslerimizden arınıyor hayat mücadelesinde belli bir seviyeye geldiğimiz için anksiyetemiz azalıyor ve geleceği daha verimli geçirme mutluluğu yakalama telaşımız başlıyor. Biraz daha dingin anlayışlı olduğumuzu eskiden hemen öfkelenebileceğimiz konulara daha olumlu yaklaştığımızı fark ediyoruz. Duygularımızı daha iyi kontrol edebiliyor ve hayattan en iyi şekilde nasıl yararlanacağımıza daha fazla odaklanıyoruz.

Başkalarıyla İyi Anlaşırlar

40’lı yaşlarınızda, diğer insanların duygularıyla hayatınızda hiç olmadığı kadar uyum içinde olursunuz. Başkalarının nasıl düşündüğüne ve hissettiğine dair bu empati, sevdiklerinizle yaşamayı kolaylaştırabilir ve iş arkadaşlarınızla daha iyi geçinmenize de yardımcı olabilir.

Daha İyi bir Cinsel Hayat

İlerleyen yaşta özellikle kadınlar, gençlik dönemine göre daha az seks yapabilirler, ancak görünüşe göre bunu hatırlanır kılıyorlar. 40 yaş ve üstü kadınlarla yapılan bir çalışmada, araştırmacılar cinsel tatminin yaşla birlikte arttığını buldular.

Onun Orada Ne İşi Var?

Yaş ilerledikçe saçlarınız beyazlaşmaya ve dökülmeye başlamasına rağmen, beklenmeyen yerlerde istemediğiniz tüyler ortaya çıkabilir. Bu, erkeklerin burun ve kulaklarında uzayan kıllar anlamına gelebilir. Kadınlarda ise çenelerinde küçük tüyler görebilirler. Bütün bunlar hormonlarımızdaki değişikliklerden kaynaklanır.

Kalkma Zamanı!

Sabah insanı ve gece insanı diye ayrım yapıyoruz. Gece insanları daha aksiyon ve heyecan dolu olurken, sabah insanları daha mutlu ve huzurlu insanlardır. Her zaman olmak istediğiniz sabah insanı olma şansınız 60’larınızda artar. Uyku düzenimiz yaşlandıkça değişebilir, bu yüzden daha erken uyur, daha erken uyanırız.

Elveda Migren

60’lı yaşlarınızda, hayatınızın büyük bir bölümünde geçirdiğiniz migren atakları ortadan kalkabilir. 70 yaşın üzerindeki kadınların sadece %10’u ve erkeklerin %5’i hala migren atakları yaşamaktadır.

İşinizi Bırakmayın

Eğlenceli bir ikinci kariyeriniz yoksa erken emeklilik sağlığınız için en iyi şey olmayabilir. Uzun Ömür Projesi adlı bir araştırma, zevk aldıkları bir işte çok çalışan insanların en uzun yaşayanlar olduğunu buldu. Bu, iyi arkadaşlar ve iyi bir evlilikle birlikte, bir süre daha işe ya da aktivitelere devam etmenin anahtarı olabilir.

Korku Sizin Dostunuz Değildir

Yaşlandıkça kemiklerin kırılması konusunda daha fazla endişe duyabilirsiniz. Ancak düşmekten korkarsanız takla atma olasılığınız daha yüksektir. Bir çalışma, 65 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin bu korkuya sahip olduğunu buldu. Ve bu anlaşılabilir bir durum, çünkü düşmeler yaşlı insanlar için yaralanmaların önde gelen nedenidir.

Özgüven

Araştırmalar gösteriyor ki özsaygı yaşlandıkça şahlanıyor ve zenginlik, eğitim, sağlık ve istihdam ile artıyor. Ancak 60’tan sonra düşüşe geçiyor. Bunun nedeni, insanların sağlık sorunları yaşamaya başlaması ve emeklilikten sonra yeni bir amaç duygusu aramaya başlaması olabilir. Artan yaşam süreleri, daha sağlıklı yaşam tarzları ve daha ileri yaşlarda çalışmakla birlikte bu değişimi görebiliriz.

Dünyanın Yükü

Ne kadar uzun yaşarsanız, yerçekimi sizi o kadar aşağı çeker. Omurganızdaki kemikler arasındaki boşluklar birbirine yaklaşır, bu da yaşlandıkça sizi yaklaşık 2,5 cm daha kısa yapabilir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR