Hava kirliliği azaltıldığında Alzheimer riski de azalıyor

Hava kirliliği azaltıldığında Alzheimer riski de azalıyor

Yapılan yeni bilimsel çalışmalara göre hava kirliliği azaltıldığında Alzheimer hastalığı riskinin de azaldığı tespit edildi.

Yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre, hava kirliliğinin düzeltilmesi bilişsel gerilemeyi yavaşlatıyor ve demans geliştirme riskini azaltıyor. Bu araştırma daha organik yaşamanın şehir kalabalığından uzaklaşmanın, doğa ile iç içe olmanın önemini bize bir kere daha göstermiş oluyor.

Aslında biz daha önce yapılan araştırmalardan, yaşamın ilerleyen dönemlerinde hava kirliliğine maruz kalmanın yüksek bir bunama riskiyle bağlantılı olduğunu biliyorduk. Ancak hava kalitesini iyileştirmenin beyin sağlığını nasıl etkileyeceği bilmiyorduk. Bu yeni çalışma sonuçları daha temiz bir dünya için uğraşmamız gerektiğini bize anlatıyor.

Özellikle azot dioksit yani trafik yoğunluğu olan ortamlarda egzoz gazı ve ses kirliliği asıl rolü oynuyor. Bunları hayatımızdan çıkardığımızda demans riski sırası ile %25 ve %15 azalıyor.

Alzheimer için yaş, coğrafi bölge, genetik yatkınlık gibi diğer risk faktörlerindeki farklılıklara rağmen kişilerde hava kirliliğinin azaltılması ile hastalık riski azalması belirgindi.

Hava kalitesi standartlarının iyileştirilmesi, Alzheimer hastalığı ve buna bağlı bunamaların önlenmesine yardımcı olabilir ve bu da toplumsal yükünü azaltabilir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR