Migren hastaları için en doğru yastık seçimi

Migren Hastaları İçin En Doğru Yastık Seçimi

Ömrümüzün neredeyse üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Sağlıklı yaşamak istiyorsak günlük yaşantımızda konfor ve hijyenimize dikkat ettiğimiz gibi, en az günlük yaşantımız kadar hayatımızda yer kaplayan uyku düzenimiz içinde gerekli tüm konforu sağlamalıyız.

Migren hastaları için uyku çok önemli, fazla uyumak veya uykusuzluk migren atakları için ciddi tetikleyicidir. Aynı şekilde sağlıklı ve kaliteli uyku ise baş ağrılarını geçirebilir.

Doğru yastık nasıl seçilir?

Uyku denince hemen hepimiz ‘pofuduk’ bir yastık ve geniş rahat bir yatak hayal ederiz. Fakat hayalinizde canlanan o yumuşak, puf yastık size uygun olmayabilir. Yanlış yastık seçimleri migrenden boyun fıtığına birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Peki yastık çeşitleri nelerdir ve doğru yastık nasıl seçilir? bir bakalım:

Şekil alan boyun yastıkları

Şekil alan boyun yastıkları, basınç ve ısıya tepki veren, uzandığınızda başınıza ve boynunuza göre şekil alan boyun ağrısı, boyun fıtığı, boyun tutulması gibi rahatsızlıkları engellemede veya en aza indirmede kullanılan yastık çeşididir. Genellikle katı poliüretan köpük parçalarından veya parçalanmış köpükten yapılan bu yastık çeşitlerinin diğerlerine göre daha sert olanları veya daha yumuşak olanları da vardır.

Karabuğday tohumu yastığı

Daha önce bahsettiğimiz o ‘pofuduk’ yastığı düşünürken muhtemelen aklınıza karabuğday yastığı gelmiyordur. Fakat şaşırtıcı bir şekilde, karabuğday tohumlarının dış kabukları ile doldurulan bu yastıklar oldukça rahat ve konforlu oluyor,  baş ve boyun şeklinize göre yastığın içinde eşit dağılıyorlar. Diğer kimyasal içerikli yastıklarla karşılaştırıldığında ise oldukça doğal ve sağlıklı bir yastık çeşididir. Karabuğday tohumu yastıklarının bir diğer artısı ise diğer yastık çeşitlerine göre kullanım sürelerinin oldukça uzun olmasıdır.

Akupresör (masaj yastığı)

Bu yastık çeşidi baş ağrıları da dahil olmak üzere vücutta oluşan çeşitli ağrıları tedavi etmek için kullanılan eski bir uygulama olan akupresör uygulamasından yola çıkarak üretilen bir yastıktır. Akupresör yastıklarında vücuda sabit basınç uygulayan küçük sivri uçlar vardır. Migren hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada akupresör yastıkların ağrıları azaltarak hastaları rahatlattığı tespit edilmiştir. Başlangıçta alışmak biraz zor olsa da size iyi gelip gelmeyeceğini deneyerek görmenizi tavsiye ederiz.

Su yastıkları

Her ne kadar ilk duyulduğunda alışılmışın çok dışında gibi gelse de su yastıkları oldukça rahat ve genellikle ince şekilli olduğunda sırtüstü yatmayı sevenler için sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle bu yastık çeşidinde yastığa su ekleyerek veya çıkararak sertliğini belirleyebiliyor olmanız da bir artısı tabii.

Soğutucu (jel) yastıklar

Bu tip yastıklar insan vücudunun hareketlerine uyum sağlayan ve ağırlık, basınç hissini önleyerek hızlıca ve eşit bir şekilde şekil alan omurga ve eklemlerdeki yükü hafifleterek ağrıyı azaltan bir etki gösterir. Bunun yanında bir diğer özelliği ise canlandırıcı ve serinletici bir etki oluşturmasıdır. Kirlenmez, toz biriktirmez ve astımı veya alerjisi olanlar için ideal yastık çeşitlerindendir.

Migren Hastaları İçin Yastık SeçimiKendiniz için en doğru yastığı seçerken yakınmalarınızı dikkatli bir şekilde değerlendirip hangi yastık çeşidinin size daha fazla fayda sağlayacağını belirlemeli ve gerekli fiyat performans araştırmasını yaptıktan sonra yastığınız seçmelisiniz. Yastığınızı seçerken dayanıklılık kriterini de göz ardı etmemelisiniz.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın