Önemli kararlar vermeden önce gündüz şekerlemesi yapın

Bu yazımız 20.12.2017 tarihinde cnnturk.com'da yayınlanmıştır.

Biyolojik saatimiz geceleri uzun uyku, gün ortası ise kısa uykuya programlanmıştır. Şekerleme yapmak bir tembel lüksü değil, hayatımızın gereksinimidir. Gün ortasında tükendiğinizi hissettiğinizde kısacık bir mola vererek, uyandığınızda işlerinizi daha rahat yoluna koyabilirsiniz. Bir kanepe üzerinde birkaç dakikalık öğlen uykusunun harikalar yarattığını göreceksiniz. Unutmayın şekerleme için 20 dakika bile yeter…

Bazı yoğun çalışan bilim insanları, TV oyuncuları, stres ortamında çalışan yöneticiler şekerlemeyi beyin temizleme yöntemi olarak uygular. Çünkü gün içinde vakit ayıracağınız düzenli kısa şekerlemeler, vücudunuz, zihniniz ve ruhunuz için yapacağınız en değerli şeylerden biri.

Neden şekerlemeye ihtiyaç duyarız?

Uyandığımız andan itibaren vücudumuz yavaş yavaş tekrar uykuya geçmemiz için hazırlanmaya başlar. Bu uyku baskısı dediğimiz derin uyku dönemine vücudumuzun artan ihtiyacı ile olur. Aslında gerçek uykunun içinde vücudun esas istediği derin uyku dönemidir. Uyanık kaldıkça uyku baskısı ve derin uyku arzusu artar ve sonunda olduğumuz yerde uyuyakalırız. Gece iyi uyuyamamış ve yeterince derin uyku dönemi geçirmemişseniz gündüz uykunuz hızlıca derin uykudan oluşacaktır. Bu nedenle gece sağlıklı bir uyku gündüz şekerleme için esas oluşturur.

Bir ön yargımız var, gündüz şekerleme yaptığımızda gece uykumuz olumsuz etkilenir. Oysa tersine gündüz şekerleme gece uyku süresini etkilemediği gibi gece uykuya dalmayı da kolaylaştırır.

Şekerlemenin faydaları

– İşe odaklanmamız ve verimliliğimiz artar.

– Daha doğru ve net kararlar vermemizi sağlar.

– Algılamamızı ve hafızamızı güçlendirir.

– Şekerleme genç görünmemizi sağlar, gerçek bir güzellik uykusudur.

– Cinsel yaşantımızı düzenler.

– Kilo vermemizi sağlar.

– Kalp krizi, diyabet ve beyin felci riskini azaltır.

– Vücut direncimizi ve dayanıklılığımızı artırır.

– Stresi ve kaygılarınızı azaltır.

Şekerlemenizin süresi ne kadar olabilir?

Şekerleme için 20 dakika bile yeterlidir, ilk 10 dakika gevşeme dönemidir. Rahatlarız, nabzımız düşer, vücut ısımız düşer. 20 dakikalık kısa bir şekerleme dikkati, konsantrasyonu ve ruh hâlini iyileştirir. En ideali olan 90 dakikalık bir şekerleme sizi hem derin uyku hem de REM uykusuna sokar ki bu da yaratıcılığınızı maksimum düzeye çıkarır. Şekerleme ile bir önceki gece alamadığınız uykuyu telafi etmek de mümkün, derin ve kesintisiz bir uyku çekerseniz tam 90 dakika süren bir uyku döngüsüne girersiniz.

Sizin için gereken mükemmel şekerleme

Siz de hangi uyku içeriğine en çok ihtiyacınız olduğuna karar verip şekerleme için en iyi zamanı saptayabilirsiniz. Eğer fiziksel iş yapmak için enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız sadece 20 dakika şekerleme bunu sağlayacaktır. Çok önemli bir karar verme aşamasındasınız veya yaratıcılık gerektiren bir iş yapacaksanız öncesinde uykunuzu 90 dakika tutarsanız en iyi uyku içerik dengesini sağlamış olursunuz. En mükemmel şekerleme zamanı öğleden sonra 13:00 -15:00 arasıdır.

Birçok insan “Şekerleme için kimin zamanı var ki?” diye sorar. Bunun cevabı çok basit: “Eğer öğlen molası sonrası 20 dakika bir kahve içmek için zaman buluyorsanız, olduğunuz yerde sadece oturup kahve yerine bir şekerleme yapmak için de zaman bulabilirsiniz.”

Şekerleme yapmakta zorlanırsanız şu önerileri dikkate alın:

– İşleriniz ve sorumluluklarınızla ilgili her şeyi bir kenara bırakın.

– Telefonunuzu kapatın, sessiz ve karanlık bir ortam (gerekirse göz bandı ile) sağlayın.

– Kafein ve nikotin tüketiminizi azaltın.

– Proteinli besinler şekerleme yapmanızı kolaylaştırır; peynir, fındık, fıstık gibi yiyecekler melatonin artırarak şekerlemeyi kolaylaştırır. Diğer şekerlemeye arkadaş besinler soya fasulyesi, soya sütü, deniz ürünleri, yağsız et, tavuk eti, tahıl, pirinç.

cnnturk.com – 20.12.2017

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR