Yemek hakkında düşünmeyi bırakmak için 7 ipucu

Yemek hakkında düşünmeyi bırakmak için 7 ipucu

Fazla kilolarımızdan kurtulmak, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve formumuzu koruyabilmek için bilinçaltımızı kontrol edebilmemiz çok önemli. İşte size bilinçaltımızı kontrol ederek ve yemek hakkında düşünmeyi bırakarak kilo vermemizi sağlayacak 7 ipucu.

Sakin olun

Her birimizin yemekle kişisel ve karmaşık bir ilişkisi var. Yeme alışkanlığınız ile ilgili ilişkinizi tam olarak anlamanız zaman alabilir ve bu süreçte, yemek hakkında düşünmeyi bırakamadığınızda suçluluk, suçlama veya hayal kırıklığı duyguları yaşayabilirsiniz. Araştırmalar, yiyecek seçimleriniz veya kilonuz hakkında suçluluk veya utanç duymanın ters tepki olarak aslında daha aşırı yemeye yol açabileceğini ve kilo vermeyi zorlaştırabileceğini gösteriyor.  Öncelikle nedeni ortaya koymak için sakin olmalısınız.

Kendinizi yoksun hissedip hissetmediğinizi sorgulayın

Yiyecek kısıtlamaları, beyin ve açlık hissi arasındaki ilişki karmaşıktır. Kendinize ne yemenize izin vereceğinize dair katı kurallar koymak uzun vadede genellikle işe yaramaz. Bunun yerine, yiyecekleri “yasaklı” yapmamaya çalışın ve vücudunuzun doğal açlık ve tokluk ipuçlarına güvenmesine izin verin.

Düşünmekten kendinizi alıkoyamadığınız yiyeceklerin çok az miktarda tadını çıkarmanıza izin vermek, takıntıları durdurabilir. Daha az besleyici gıdalar bile ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir beslenme düzeninin parçası olabilir.

Ayrıca beslenmenizde yeterli kalori aldığınızdan emin olun. Yetersiz beslenmek ve düşük enerjili olmak, kesinlikle beyindeki homeostatik yolu tetikleyecek ve yemek hakkında takıntılı olmanıza neden olacaktır.

Sağlıklı yemeklerin ve atıştırmalıkların tadını çıkarın

Hem besleyici olarak yeterli hem de damak tadınıza uygun öğünler ve atıştırmalıklar yemek iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir ve gün boyunca aşırı yemek düşüncelerini bastırabilir.  Protein, lif ve kepekli gıdalar tipik olarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve bu da yemek yeme düşüncelerinden uzak durmanızı sağlar.

Yeterince su için

Su isteği bazen yemek isteği ile karıştırılabilir. Bu nedenle, gün boyunca susuz kalmamak, yemek takıntınızı azaltabilir. Yeterince su içmek aynı zamanda aşırı lezzetli yiyeceklere, özellikle de tuzlu yiyeceklere yönelik isteklerin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı insanlar gün boyunca su içmenin açlıklarını bastırdığını görebilir.

Kalıplarınızı ve nedenlerinizi belirleyin

Yemekle ilgili düşünceleri daha iyi anlamanın bir başka yolu, yaşamınızdaki mutsuzluğu tetikleyen ve aç olmadığınız zamanlarda yemek hakkında düşünmenize neden olanları belirlemektir.

Yeme isteğini tetikleyebilecek nedenler; stres, can sıkıntısı, duygusal olarak kötü hissetmek, aşırı lezzetli yiyeceklerin etrafında olmak, yemek reklamları

Olumsuzlukları not edin

Birkaç günlüğüne günlük tutun ve yemek yemenizi tetikleyenleri not edin. Ayrıca çevrenizdeki ortam ve o sırada nasıl hissettiğiniz hakkında notlar da alabilirsiniz. Bu tetikleyicileri farkında olduğunuzda, bunlara maruz kalmanızı önleyebilir veya sınırlandırabilirsiniz. Ya da dikkatinizi nasıl dağıtacağınızı öğrenebilirsiniz.

Dikkatli yemeyi düşünün

Dikkatli yemenin sağlığınız için birçok faydası var; bunu yavaş yiyerek, telefon veya TV gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak, gıdaların renklerine, kokularına ve tatlarına dikkat ederek ve yemek boyunca vücudunuzun açlık ve tokluk ipuçlarının farkında olarak sağlayabilirsiniz.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu gönderiyi paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın