Abdominal migren nedir?

Abdominal migren nedir?

Abdominal migren çocukluk çağında başlayan ilerleyen yıllarda tipik migren başağrılarına dönebilen migren eşdeğerlerinden biridir.

Çocuklarda migren her zaman başağrısı ile seyretmez. İlk başlangıçta karın ağrısı atakları ile başlayabilir ve 7-8 yaşlarından sonra başağrısına evrilebilir. Normal migrenlerde görülen baş ağrısının yerini karın ağrısı almıştır. Bu tip bir migrenin çocuklardaki görülme sıklığı yüzde bir ile dört arasında değiştiği belirtilmiştir. Çocukluk çağında karın ağrıları olarak karşımıza çıkan abdominal migren en sık huzursuz bağırsak hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları ve FMF hastalığı ile karışabilir.

Abdominal migren yakınmalar nelerdir?

Temel yakınma; göbek etrafında etrafında hissedilen künt ve sancılı bir ağrıdır. Ağrının şiddeti orta ile şiddetli seviyelere çıkabilir. Ağrıya çocuklarda mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, soluk beniz de eşlik eder. Her migren atağı bir saatten üç güne kadar sürebilir. Ataklar dışında hasta tamamen yakınmasızdır. Diğer hastalıklardan ayırdederken ataklar arasında tamamen normal olması, ateş olmaması önemlidir.

Abdominal migrenin, yakın akrabalarında migren tipi baş ağrısı olan çocuklarda daha sık gözlendiği belirtilmiştir. Bir çalışmada abdominal migrenli çocukların yüzde doksanından fazlasında birinci derece akrabalarında migren tipi baş ağrısının görüldüğünü göstermiştir.

Ayrıca kız çocukları erkek çocuklara ziyade daha fazla risk altındadır. Abdominal migreni tetikleyecek kesin risk faktörleri strestir. Duygusal değişiklikler bazı kimyasalların salınımına neden olarak bu durumu tetikleyebilir. Stres dışında beslenme şekliü uyku düzensizliği belirgin etkilidir. Bu çocuklarda sıklıkla araç tutması, allerjik yakınmalar sıktır.

Abdominal migrende tedavi seçenekleri nelerdir?

Aslında abdominal migren tıpkı migren gibi tedavi edilmelidir. Migrende kullanılan ağrı kesici ve diğer tedavi ilaçları abdominal migrende de etkilidir. Amaç ilerleyen yıllarda abdominal migrenin tipik başağrılı migrene dönmesini engellemek olduğundan mutlaka tedavi yapılmalıdır.

Sıklıkla 11-12 yaşlarında sonlanır ve karın ağrıları yerini %60-70 hastada başağrılarına bırakır.

Ayrıca, çocuğun yeterli uyku aldığından, gün içinde düzenli beslendiğinden ve bol sıvı tükettiğinden emin olunması gerekilmektedir. Çikolata ve işlenmiş gıdalar abdominal migreni tetikleyebilir. Tetikleyen gıdaların belirlenmesi ve ilerideki atakların önlenmesi amacıyla çocuğun diyetinin ve migren ataklarının ailesi tarafından bir deftere kaydedilmesi gerekir.

Kognitif davranış tedavisi, aynı zamanda bu atakların sebebi sayılabilecek stresle başa çıkmasına yardımcı olur.

Abdominal migren tanısı nasıl konulur?

Abdominal migren için spesifik bir test yoktur. Tanıya gitmeye çocuğun hikayesi ve aile geçmişiyle başlanır. Daha sonra çocuğun semptomları sorgulanmalıdır. Tanı için çocuğun semptomları şu kriterleri taşımalıdır.

 • Her biri bir ile yetmiş iki saat arasında süren en az beş karın ağrısı atağı
 • Göbek çevresinde orta şiddetle şiddetli arasında künt ağrı
 • İştah kaybı, mide bulantısı, kusma ve soluk beniz yakınmalarından n az ikisinin eşlik etmesi
 • Böbreklerle ilgili herhangi bir hastalığının ya da gastrointestinal problemin dışlanması
 • Kapsamlı bir fizik muayene (benzer semptomlara sebep olabilecek olan bağırsak hastalıkları, ülser hastalığı, böbrek problemi, kolesistit gibi durumların gerekirse ultrason ve endoskopi yapılarak dışlanması gerekmektedir.)

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR