Alzheimer hastalığı riski genlerle tespit edilebilir

Alzheimer hastalığı riski genlerle tespit edilebilir

Bazı genler Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığınızı artırır. Şu anda Alzheimer hastalığı açısından önceden risk analizi yapmak ve ne oranda risk taşıdığınızı henüz hastalık ortaya çıkmadan önce öğrenmek mümkün. Özellikle ailede Alzheimer öyküsü olan kişilerde bunu ortaya koymak önem taşıyor.

Ünlü oyuncu Chris Hemsworth’de olduğu gibi yöntemlerden biri aileden geçebilecek Alzheimer hastalığı genini araştırmak. Bu durumu tespit etmek için birkaç gen var ancak en yaygını geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı geni. Bu gen sıklıkla kolayca baktırabileceğimiz Apolipoprotein E – APOE4 risk genidir.

Bir APOE genini annenizden diğerini babanızdan aldığınız için genin iki kopyasına sahipsiniz. En az bir APOE4 genine sahipseniz yakalanma riski 2-3 kat artıyor, iki APOE4 geniniz varsa risk yaklaşık 8-12 kat artıyor.

Bir diğer teknik; beyin pozitron emisyon tomografisi yani (PET). Bu görüntüleme yöntemi, beynin amiloid yükünün tahmini oranını verebilir. Bu yöntem ile Alzheimer hastalığının çok erken evrelerinde bile tanıyabilme şansına sahibiz.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın