Beyin sağlığımız için neler tüketmeliyiz?

Beyin Sağlığımız İçin Neler Tüketmeliyiz?

Çok kez anlattığımız gibi beynimiz tüm vücut sağlığımızın korunmasında anahtar görevi görüyor. Sağlıklı bir beyin, sağlıklı bir vücut demek. Tabii bu denklem karşılıklı işliyor, beynimizi sağlıklı tutmanın yolu da vücudumuzu sağlıklı tutmaktan geçiyor. Uyku düzenimiz, egzersiz yapıp yapmamamız ve en önemlisi yediklerimiz vücut sağlığımızı ve beraberinde beyin sağlığımızı koruyabilmemiz için dikkat etmemiz gereken temel unsurlar.

Beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Aslında “Beyin sağlığımız için neler tüketmeliyiz?” diye sorulduğunda uygulanacak strateji oldukça basit: Beslenme düzenimize mümkün olduğunca çok çeşitli sebze, meyve, baklagiller, tam tahıllı yiyecekler, balık ve zeytinyağı gibi doğal ürünler eklemek gerekiyor. Daha da derine inersek içerisinde Omega-3, antioksidan ve çeşitli vitamin içeren tün yiyecekler beyin ve vücut sağlığımız için vaz geçilmezimiz olmalı.

Yeşil yapraklı sebzeler

Lahana, ıspanak, brokoli vb. yeşil yapraklı sebzeler K vitamini, folat, lutein, beta karoten gibi beyin sağlığını güçlendiren besinler açısından zengindir. Bu besinlerin bir diğer olumlu etkisi de hafıza güçlendirici etkileridir.

Yağlı balıklar

içerisinde bol miktarda omega-3 yağ asidi bulunan Somon, morina ve diğer balıklardır. Özellikle deniz balıklarını ve mümkün olduğunca küçük balık tercih etmelisiniz. İçerisindeki omega-3 sayesinde unutkanlık ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde etkilidir. Çocukların da sağlıklı beyin gelişimi için düzenli olarak tüketmesi gerekir.

Meyveler

Meyvelerin o parlak çekici renkleri, içerisinde bulunan ve hafıza gelişimine birebir etkili olan flavonoidlerden gelir. Günde bir porsiyon meyve tüketmek beyin sağlığınızı destekleyerek unutkanlıkları azaltır.

Çay ve kahve

Günlük 130 mg kafein dozajınızı aşmadan tüketeceğiniz çay ve kahvede bulunan kafein, beyin sağlığınız için faydalı olacaktır. Araştırmalara göre dozajında alınan kafein yeni hatıraları sağlamlaştırıcı ve konsantrasyonu arttırarak zihinsel işlevleri destekleyici etki gösterir.

Ceviz

hemen hemen tüm kuruyemişler orantılı tüketildiğinde vücudumuz için faydalıdır, fakat ceviz kan basıncını düşürücü, kan damarlarını koruyucu, kalp ve beyin sağlığını güçlendirici ekstra etkileri olan bir besindir

Kepekli tahıllar

Beyin için enerji kaynağı olan kepekli tahıllar, tükettiğinizde sizi gün boyu zinde ve uyanık tutar, karbonhidrat ihtiyacınızı kepekli tahıllar ile karşılayabilirsiniz.

Yumurta

İçerisinde bulunan B vitaminleri ve folik asit inme riskini azaltmaya yardımcı olur. Unutkanlık ve hafıza problemlerinin gerilemesini sağlar. Beyin küçülmesini önleyerek fonksiyonlarını güçlendirir.

Fındık

Tam bir E vitamini deposudur yeterli miktarlarda alınan E vitamini özellikle ilerleyen yaşlarda hafızada oluşan gerilemeyi önler.

Daha iyi işlev gören bir zihin ve vücut kombinasyonu

Bahsettiğimiz bu yiyecekleri beslenme düzeninize dahil etmek, beyin sağlığınızı iyileştirmeye ve beraberinde daha iyi işlev gören bir zihin ve vücut kombinasyonuna ön ayak olacaktır. Hiçbir besini fazlaya kaçmadan oranlı ve düzenli bir şekilde tüketmeniz vücudunuzun ve beyninizin sağlıklı kalmasını ve sonuç olarak sağlıklı bir ömürü beraberinde getirecektir. Fazla karbonhidrat ve yağ tüketiminden kaçındığınız ve sebzelerle dolu bir beslenme düzeni sağlıklı, zinde ve enerjik bir beyin için ihtiyacınız olan her şeyi içerecektir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın