Her gün yemeniz gereken 6 sağlıklı yiyecek

Her gün yemeniz gereken 6 sağlıklı yiyecek

Sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunabilmek için beslenmemize önem vermemiz gerekir. Vücudumuza zarar veren besinlerden uzak durmanın yanında sağlığımız için faydalı olduğu kanıtlanan besinleri yeteri kadar tüketmeliyiz.

Her gün tüketmemiz halinde sağlığımıza çokça katkısı olacak altı besin ögesi şunlardır.

 1. Deniz ürünleri

Omega-3 yağ asitleri ve özellikle içinde yoğunlaşan DHA ile yüklü olmaları nedeniyle deniz ürünleri çok sağlıklıdır. Gözleriniz, beyniniz, sinir sisteminizin çalışması için önemlidir. Hücreleri korumaya ve bağırsak sağlığını düzene koymaya yardımcı olur. DHA en önemli kaynağı deniz ürünleridir. Deniz ürünleri ayrıca çinko, magnezyum ve iyot gibi mineraller de içerir. Bunların tümü tiroid sağlığı ve düzgün metabolizma için de gereklidir.

 1. Elma

Son günlerde içinde en fazla pestisid taşıdığı söylemlerle gündemden düşüyor gibi görünse de size en sağlıklı meyve olduğunu söyleyebilirim. Yoğun lif içermesi açısından sindirim sağlığını korur. Aynı zamanda önemli bir antihistamin olan kortin içerir, bağışıklık sistemi için harikadır.  Antioksidanlar açısından zengindir, özellikle C vitamini ve flavonoidleri içerir, bu antioksidanlar hücre hasarını azaltabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Elma içerdiği lif sayesinde tokluk hissi sağlar ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Elma doğal olarak şeker içerir ama içerdiği lif sayesinde kan şekerinin daha dengeli şekilde yükselmesine yardım eder.

 1. Bitter çikolata

Bitter çikolata, kakaobanın içerdiği polifenoller ve kateşinler gibi güçlü antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar vücutta zararlı maddelerle savaşarak hücre hasarını azaltırlar. Antioksidanlar kan damarlarını genişleterek kan basıncını dengeler ve dolaşımı iyileştirirler.  Flavonoidler beyin fonksiyonlarını destekleyebilir. Flavonoidler nörolojik işlevleri geliştirerek bilişsel gerilemeyi azaltır ve zihinsel keskinlik sağlar. Bitter çikolata aynı zamanda magnezyum, manganez, bakır ve potasyum minerallerinden zengindir. İçerdiği triptofan adlı aminoasit sayesinde serotonin mutluluk hormonu üretimini artırır. Ancak bitter çikolatanın toksik ürünlerle üretildiği ile ilgili bazı yaygın dedikodular var. O nedenler bitter çikolatayı organik ve doğru marka aldığınıza emin olun, içinde kadmiyum veya diğer ağır metaller bulunmamasına dikkat edin.

 1. Kişniş

Salatalarınıza ekleyip tüketebileceğiniz yüksek miktarda klorofil içerir. Klorofil vücudunuzda bulunan ağır metalleri uzaklaştırıp vücuttan atmaya ve aynı zamanda akciğerlerinizi temizlemeye yardım eder. İçerdiği bileşiklerle antiinflamatuar etki gösterebilir. Kişniş uçucu yağlar içerir ve bu yağlar sindirim sürecini teşvik ederek gaz ve şişkinlik sorunlarını azaltır. Kişniş kanda LDL kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterol HDL miktarını artırır.  Antibakteriyel ve antimantar özelliğe sahiptir, enfeksiyonla savaşır. Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve romatoid artrit gibi iltihaplı durumları yönetmeye yardımcı olur.

 1. Brezilya fıstığı

Brezilya fıstığı, yüksek miktarda selenyum içerirler, günde sadece 2 ya da 3 adet Brezilya fıstığı ihtiyacınız olan selenyum miktarını karşılar. Tiroid beziniz için veya vücutta metabolizmanın düzeltilmesi için selenyum gereklidir.

 1. Yumurta

Yumurtada beyin için çok gerekli olan kolin maddesi var. Beyinde nörotransmitter üretimi için harika bir protein kaynağıdır. Yumurta sarısı E vitamini içerir, doğal E vitaminin en iyi kaynaklarından biridir. E vitaminini tamamen yok etmemek için yumurta sarısını hafif pişirin. Çiğ de yemeyin biyotin vitamini eksikliği olmasın. Yumurta aynı zamanda sağlıklı saç derisi ve tırnaklar için önemli olanB2 vitamini riboflavin için de harika bir kaynaktır. Sinir sisteminde uyarıyı birinden diğerine taşıyan önemli bir nörotransmiter asetil kolin yapmak için doğadaki en iyi kolin kaynağıdır. Uyuşma, karıncalanma, beyin sisi gibi yakınmalarda sinirler birbirleri ile düzgün şekilde bağlanıp iletişim kuramıyordur ve yeterince nörotransmitter yoktur.  Çoğunlukla yumurta yiyerek kolesterol seviyemizi yükselteceğimizi düşünürüz ama bu aslında doğru değil, yumurta yiyerek değil tatlı yiyerek şeker yiyerek çok fazla meyve suyu içerek kolesterolünüzü yükseltirsiniz. Aslında belki de aklınıza gelmeyecek bir kolesterol yükselten sebep de güneş ışığına fazla maruz kalmamaktır. Araştırmalar bunu gösteriyor. D vitamini almamak kolesterol düzeyini yükseltiyor.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın