Beyni geliştirmenin 10 yolu

Beyni geliştirmenin 10 yolu

Beyin egzersizi için sahip olmanız gereken çeşitlilik ve meraktır. Alışkanlıklarınızı değiştirerek hayatınıza çeşitlilik katmalısınız.

Gözünüz kapalı bulmaca çözebilecek hale geldiyseniz, beyninizin daha iyi antrenman yapması için yeni bir mücadeleye geçmenin zamanı geldi demektir. İçinde bulunduğunuz dünyaya, nasıl işlediğine ve onu nasıl anladığınıza dair merak duymak, beyninizin hızlı ve verimli çalışmasını sağlayacaktır. Zihinsel egzersiz arayışınıza ulaşmanıza yardımcı olması için aşağıdaki fikirleri kullanın.

Beyin oyunları oynayın

Beyin egzersiz oyunları, beyninizi harekete geçirmek ve meydan okumak için harika bir yoldur. Sudoku, bulmacalar ve elektronik oyunlar beyninizin hızını ve hafızanızı geliştirebilir. Bu oyunlar mantığa, kelime becerilerine, matematiğe ve daha fazlasına dayanır. Aynı zamanda bu oyunlar eğlencelidir. Bu oyunları her gün kısa süre bile oynayarak daha fazla fayda elde edeceksiniz. Saatler değil, 15 dakika kadar bir süre bile yeterli. Kliniğimize özel olarak geliştirilmiş olan bilgisayar tabanlı beyin hafıza dikkat konsantrasyon performansınızı artıracak oyunları kliniğimize başvuran hastalarımıza kişiselleştirilmiş testler sonucunda düzeylerine göre ev ödevi olarak veriyoruz.

Meditasyon

Günlük meditasyon belki de zihin/beden sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Meditasyon sadece sizi rahatlatmakla kalmaz, beyninize de egzersiz yaptırır. Farklı bir zihinsel durum yaratarak, beyninizi yeni ve ilginç yollarla meşgul ederken beyin zindeliğinizi artırırsınız.

Beyniniz için beslenin

Beyninizin sağlıklı yağlar yemenize ihtiyacı var. Yabani somon balığından elde edilen balık yağlarını, ceviz gibi kuruyemişleri, keten tohumu gibi tohumları ve zeytinyağını tüketmeye özen gösterin. Bu yiyeceklerden daha fazla ve doymuş yağı daha az tüketin. Trans yağları diyetinizden tamamen çıkarın.

Geçmiş hikayelerinizi anlatın

Hikayeler, anıları pekiştirme, olayları yorumlama ve anları paylaşmamızın bir yoludur. Hem yeni hem de eski hikayelerinizi anlatarak pratik yapın, böylece ilginç, çekici ve eğlenceli olurlar. Bazı temel hikâye anlatma teknikleri, insanların hem size hem de söyleyeceklerinize olan ilgilerini korumalarını sağlar.

Televizyonunuzu kapatın

Ortalama bir insan her gün dört saatten fazla televizyon izliyor. Televizyon, ilişkilerin, hayatın, eğlencenin ve daha fazlasının önüne geçebilir. Televizyonunuzu kapatın, zihninizi ve bedeninizi yaşayarak ve egzersiz yaparak daha fazla zaman geçirin.

Beyninizi çalıştırmak için vücut egzersizi yapın

Fiziksel egzersiz de harika bir beyin egzersizidir. Vücudunuzu hareket ettirerek beyninizin yeni kas becerileri öğrenmesi, hareketlerin mesafesini tahmin etmesi ve denge çalışması yapması gerekir. Beyninize meydan okumak için çeşitli egzersizler seçin, en güzeli sakinleşmek için yoga dikkat konsantrasyon için satranç veya masa tenisi en tercih ettiklerimizden.

Bol bol farklı kitaplar okuyun

Kitaplar her yere taşınabilir ve sonsuz ilginç karakterler, bilgiler ve gerçeklerle doludur. Bilindik konuları okumayı bırakın. Genelde tarih kitapları okuyorsanız, çağdaş bir roman deneyin. Yabancı yazarları, klasikleri ve rastgele kitapları okuyun. Beyniniz sadece farklı zaman dilimlerini, kültürleri ve insanları hayal ederek egzersiz yapmakla kalmayacak, aynı zamanda okuduklarınızın size düşündürdükleri ve modern yaşam ile kelimeler arasında kurduğunuz bağlantılar hakkında anlatacak ilginç hikayeleriniz olacak.

Yeni bir beceri öğrenin

Yeni bir beceri öğrenmek beynin birden fazla alanını çalıştırır. Hafızanız devreye girer, yeni hareketler öğrenir ve olayları farklı şekilde bağdaştırırsınız. Shakespeare okumak, yemek yapmayı öğrenmek ve takı tasarımı yapmak, beyninizi zorlayacak ve size düşünecek bir şeyler verecektir.

Basit değişiklikler yapın

Rutinlerimizi seviyoruz. Saatlerce yapabileceğimiz hobilerimiz ve eğlencelerimiz var. Ama bir şey ne kadar ‘alışkanlıksa’, beynimizin bunu yapmak için o kadar az çalışması gerekir. Beyninizin genç kalmasına gerçekten yardımcı olmak için ona meydan okuyun. Bakkala giden yolu değiştirin, kapıları açmak için diğer elinizi kullanın ve önce tatlıyı yiyin. Bütün bunlar beyninizi alışkanlıklardan uyanmaya ve tekrar dikkat etmeye zorlayacaktır.

Beyninizi eğitin

Beyin eğitimi bir trend haline geliyor. Beyninizi daha iyi ve daha hızlı çalışması için nasıl eğiteceğinize dair programlar içeren kurslar, web siteleri ve kitaplar var. Bu programlar bazı araştırmalara dayanır, ancak temel ilkeler hafıza, görselleştirme ve akıl yürütmedir. Her gün bu üç kavram üzerinde çalışın, beyniniz her şeye hazır olacaktır.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR