Fazla sıcaklar sağlığınız için tehlikeli

Fazla sıcaklar sağlığınız için tehlikeli

Çok fazla ısı tehlikeli olabilir, ancak bunu yüksek nemle birleştirdiğinizde, vücudunuz kendini soğutmakta daha da zorlanır. Ve yüksek nem beyninizi de etkileyebilir.

Neme karşı neden bu kadar duyarlıyız?

Nem, havada ne kadar su buharı olduğunu gösterir. Terlediğimizde, vücudumuz normalde ciltte biriken terden kurtulmak için havaya ihtiyaç duyar. Bu da vücudun soğumasını sağlar. Havadaki nem oranı yüksek olduğunda, sıcak nem cildimizde daha uzun süre kalır ve kendimizi daha da sıcak hissetmemize neden olur. Meteoroloji uzmanları buna “ısı endeksi” adını veriyor.

Isı endeksi, gerçek sıcaklıkla birlikte nem de hesaba katıldığında gerçekte ne kadar sıcak hissedildiğinin bir ölçüsüdür. Örneğin, bahçenizdeki termometre 35 derece gösteriyorsa ve nem yüzde 65 ise, ısı endeksi vücudunuza ne kadar sıcak hissettirdiği ki bu da yaklaşık 40 derecedir. Bu sıcaklık/nem kombinasyonunun vücudunuzu ısı bozukluğu tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını söyleyebiliriz.

Yüksek nemin sağlık riskleri

Yüksek nemin insan vücudu üzerinde bir dizi olumsuz etkisi olabilir. Düşük enerji ve halsizliğe yol açar. Buna ek olarak, yüksek nem hipertermiye (vücudunuzun ısıyı etkili bir şekilde dışarı atamamasının bir sonucu olarak aşırı ısınma) neden olabilir. Hipertermi şunlara neden olabilir:

 • Dehidrasyon
 • Yorgunluk
 • Kas krampları
 • Aşırı yorgunluk
 • Bayılma
 • Sıcak çarpması

Sizde veya birlikte olduğunuz kişide baş ağrısı, kafa karışıklığı veya kusma gibi sıcak çarpması belirtileri görülürse derhal tıbbi yardım alın.

Araştırmalar nemin insan vücudunun kendini soğutması için oldukça etkili bir yol olan terin buharlaşmasını engellediğinde ölümcül olabileceğini ve beklenmedik birçok sağlık sorununa yol açabileceğini söylüyor. Yüksek nem, sıcak çarpmasından beyin rahatsızlıklarına ve depresyona kadar sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyebilir.

Yoğun sıcak hava dalgası dehidrasyona, sıcak çarpmasına, cilt sorunlarına ve kalple ilgili hastalıklara neden olabilirken, yüksek nem vücut üzerindeki etkisini hızlandırarak bayılma atakları, sıcak çarpması, kalp krizi ve ruh hali bozukluklarını yaygın bir olay haline getirebilir. Bunun nedeni, nem ciltte çok uzun süre kaldığında vücudun serinlemekte zorlanmasıdır.

“Terlediğimizde vücudumuz ciltte biriken teri dışarı atmak için genellikle havayı kullanır. Bu da vücudun soğumasını sağlar. Havadaki nem oranı yüksek olduğunda, sıcak nem cildimizde daha uzun süre kalır ve kendimizi daha da sıcak hissetmemize neden olur. Birçok insan nem oranı yüksek olduğunda konsantre olmakta zorlanır veya yorgun düşer.

Uyuşukluk ve yorgunluk

Yüksek nem, uyuşukluk ve yorgunluk hissini artırabilir. Ayrıca, vücudunuzun ısıyı düzgün bir şekilde dışarı atamaması nedeniyle aşırı ısındığınız bir durum olan hipertermiye de yol açabilir. Bu da yüksek nemi tek başına yüksek ısıdan bile daha tehlikeli hale getirir.

Ruh halı değişimleri, intihar eğilimleri, depresyon

Yüksek nem sizi kötü bir ruh haline sokabilir, ruh halini düzenleyen beyin kimyasallarını etkileyebilir.

Bayılma atağı, kusma, sıcak çarpması

“Nem dehidrasyona, kafa karışıklığına, yorgunluğa ve uyuşukluğa neden olabilir. Özellikle kalp hastaları olmak üzere bazı kişilerde nem artışına bağlı olarak aritmi veya düzensiz kalp atışları bile görülebilir. Yaşlı ve zayıf kişilerde bayılma atakları ve sıcak çarpması görülebilir. Bazılarında kusma ve gastroenterit görülebilir, bu da dehidrasyona ve kilo kaybına yol açar.

Uyku sorunları

“Nem, uyumak veya susuz kalmak gibi birçok temel süreci etkiler. Susuzluk ve az uyku, zihnimiz ve ruh halimiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Serin kalmak için yapabilecekleriniz

İşte serin kalmak için yapabileceğiniz 5 şey:

 1. Yavaşlayın

Bu havada daha fazlasını yapmak daha fazla terlemenize ve daha fazla rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Yorucu fiziksel aktiviteler azaltılmalı, ya da günün en serin zamanına planlanmalıdır. Risk altındaki bireyler mümkün olan en serin yerde kalmalıdır.

 1. Uygun şekilde giyinin

Hafif, açık renkli giysiler ısıyı ve güneş ışığını yansıtır ve vücudunuzun normal sıcaklıkları korumasına yardımcı olur.

 1. Bol sıvı tüketin

Bol miktarda su veya alkolsüz sıvı tüketin. Susamış hissetmeseniz bile. Vücudunuz sıcakken, özellikle de nemden kaynaklanan yüksek ısı endeksi ile daha fazla su kaybeder. Kafein, alkol ve şekerli içeceklerden kaçının çünkü bunlar daha fazla vücut sıvısı kaybetmenize neden olur.

 1. Alkolden kaçının

Bazı çalışmalar sıcak havalarda çok fazla alkol almanın ölüm riskinizi artırdığını göstermiştir.

 1. Serin ortamlarda kalın

Serin ortamlarda daha fazla zaman geçirin. Klimalı mekanlar sıcaktan kaynaklanan tehlikeyi önemli ölçüde azaltır. Ama direk klima karşısında da oturmamalısınız.

Arabalar konusunda dikkatli olun. Özellikle çocukları kapalı ve park edilmiş bir araçta bırakmayın. Evcil hayvanlarınızı da unutmayın.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın