Kahve gerçeği

Kahve gerçeği

Ülkemizde kahve çok popüler bir içecek, tüketim nerdeyse sudan sonra geliyor. Ama hep gündemde olan soru “Kahve faydalı mı, zararlı mı?” Yazılarımda size aşırı kafeinin zararlarını anlatmaya çalışıyorum ancak tersine doğru miktarlarda kafeinin zararı değil faydası çok büyük.

Kahvedeki kafein, daha az yorgun ve daha uyanık hissetmenize yardımcı olmasının yanı sıra ruh halinizi, beyin fonksiyonunuzu ve egzersiz performansınızı iyileştirebilir. Ayrıca kilo vermenize yardım eder ve tip 2 diyabet, Alzheimer ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yüksek düzeyde antioksidan ve faydalı besin maddeleri içeren kahvenin bilime dayalı 13 faydası şu şekilde sıralanabilir:

 1. Enerji Düzeylerini Artırır

Kahve içtikten sonra kafein kan dolaşımınıza emilir. Oradan beyninize gider. Beyinde kafein, inhibitör maddesi adenosini bloke eder. Bu olduğunda, adrenalin ve dopamin gibi diğer maddelerin miktarı artar ve bu da sinir hücrelerinin daha fazla ateşlenmesine yol açar. Kahve hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, tepki süreleri ve genel zihinsel işlev dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirir.

 1. Yağ Yakmanıza Yardımcı Olabilir

Kafein hemen hemen her yağ yakıcı takviyede bulunur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Yağ yakmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış birkaç doğal maddeden biridir. Birkaç çalışma, kafeinin metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırabildiğini gösteriyor.

 1. Fiziksel Performansı Önemli Derecede artırır.

Kafein, sinir sisteminizi uyarır ve yağ hücrelerine vücut yağını parçalama sinyali verir. Kafein, vücut yağını parçalayarak serbest yağ asitlerini yakıt olarak kullanılabilir hale getirir. Bu nedenle, spor salonuna gitmeden yaklaşık yarım saat önce güçlü bir fincan kahve içmek mantıklıdır.

 1. Temel Besinler İçerir

Kahve, riboflavin, pantotenik asit, manganez, potasyum, magnezyum ve niasin dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir.

 1. Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

Birkaç gözlemsel çalışma, kahve içenlerin dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir durum olan tip 2 diyabet riskinin çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

 1. Sizi Alzheimer Hastalığı ve Demanstan Koruyabilir

Alzheimer hastalığı en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve dünya çapında demansın önde gelen nedenidir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmak Alzheimer sikini azaltır, kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabilir.

 1. Parkinson Riskinizi Düşürebilir

Kahve içenlerin, ikinci en yaygın nörodejeneratif bozukluk olan Parkinson hastalığına yakalanma riski %60’a kadar daha düşüktür.

 1. Karaciğerinizi Koruyabilir

Karaciğeriniz yüzlerce önemli işlevi yerine getiren harika bir organdır. Hepatit, yağlı karaciğer hastalığı ve diğerleri dahil olmak üzere birçok yaygın hastalık öncelikle karaciğeri etkiler. Bu durumların çoğu, karaciğerinizin büyük ölçüde skar dokusu ile yer değiştirdiği siroza yol açabilir. Kahve içenlerin karaciğeri etkileyen çeşitli hastalıkların neden olabileceği siroz riski çok daha düşüktür.

 1. Depresyonla Savaşabilir ve Sizi Daha Mutlu Yapabilir

Depresyon, yaşam kalitesinin önemli ölçüde azalmasına neden olan ciddi bir ruhsal bozukluktur. Kahve, depresyon geliştirme riskinizi düşürüyor gibi görünüyor ve intihar riskini önemli ölçüde azaltabilir.

 1. Bazı Kanser Türlerinin Riskini Azaltabilir

Kahvenin iki tür kansere karşı koruyucu olduğu görülüyor: karaciğer ve kolorektal kanser. Karaciğer kanseri, dünyadaki kanser ölümlerinin üçüncü önde gelen nedenidir, kolorektal kanser ise dördüncü sırada yer almaktadır. Araştırmalar, kahve içenlerin karaciğer kanseri riskinin %40’a kadar daha düşük olduğunu gösteriyor.

 1. Kalp Hastalığına Neden Olmaz ve İnme Riskini Düşürebilir

Kahve, kan basıncında genellikle zamanla azalan hafif artışlara neden olabilir. Kahve içenlerin kalp hastalığı riskinde artış yoktur ve felç riski biraz daha düşüktür.

 1. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Kahve içenlerin birçok hastalığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğu düşünüldüğünde, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır.

 1. Diyette Antioksidan Kaynağı

Kahve, güçlü antioksidanlar açısından zengindir ve birçok insan kahveden, meyve ve sebzelerin birleşiminden daha fazla antioksidan alır.

Burada 2 temel sorun var ilki; sabah aç karnına ilk iş kahve içmenizde. Birçok insan sabahları ilk iş olarak kahve içmeyi sever.

Bu makale aç karnına kahve içip içmemeniz gerektiğini tartışıyor.

Sindirim sorunlarına neden olur mu?

Araştırmalar, kahvenin acılığının mide asidi üretimini uyarabileceğini gösteriyor. Bu nedenle, kahve midenizi tahriş eder, huzursuz bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıklarının yakınmalarını kötüleştirir ve mide ekşimesi, ülser, mide bulantısı, reflü ve hazımsızlığa neden olur.Diğer bir tartışma konusu aç karnına kahve içmenin stres hormonu kortizol düzeylerini artırabileceğidir. Kortizol, adrenal bezleriniz tarafından üretilir ve metabolizmayı, kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, kronik olarak aşırı seviyeler, kemik erimesi, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. İlginç bir şekilde, kahve kortizol üretimini uyarır.

Tabii bir de aşırı kullanımın yaptığı zararlar var. Örneğin, kafein bağımlılık yapabilir. Bunun nedeni, düzenli kahve alımının beyin kimyanızı değiştirebilmesi ve aynı etkileri üretmek için giderek daha fazla miktarda kafeine ihtiyaç duymasıdır. Aşırı miktarda içmek endişe, huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve kötüleşen panik ataklara neden olabilir. Hatta bazı kişilerde baş ağrısı, migren ve yüksek tansiyon ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, kafein alımınızı günde yaklaşık 300 mg ile sınırlamanız gerekiyor – 1 fincan türk kahvesi 125-150 mg, 1 bardak çay 40-50 mg, 1 bardak filtre kahve 100 mg kafeine eşdeğer. Etkileri yetişkinlerde 7 saate kadar sürebildiği için kahve, özellikle günün geç saatlerinde içerseniz uykunuzu da bozabilir.

Fazla doz kahve içtiğimi nasıl anlarım?

Kısa bir süre içinde çok fazla kahve içerseniz, aşağıdakileri içeren zihinsel ve fiziksel belirtiler yaşayabilirsiniz:

 • Huzursuzluk
 • Endişe
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Ellerde titreme

Kahve içtikten sonra bu tür belirtiler yaşarsanız, kafeine duyarlı olabilirsiniz ve kafein alımınızı kesmeyi veya kafeinden tamamen kaçınmayı düşünmelisiniz. Peki ne içeceğiz?

Sabah bir bardak limonlu su ile güne başlayın. Sabah ilk iş su (en az 2 bardak) içmenin faydaları oldukça fazladır. Toksinleri atmanın ve çok ihtiyaç duyulan hidrasyonu sağlamanın yanı sıra, bu miktarda su metabolizmanızı artırabilir. Ama sabah suyunun sade olması gerektiğini kim söyledi? Suyunuzu limon, salatalık ile demleyin. Limon suyu ayrıca bir doz bağışıklık güçlendirici C vitamini sağlar.

Suyunuza bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Elma sirkesi içme fikrinin bile kaşların kalkmasına neden olabileceğini biliyoruz, ama işte bu yüzden yapmalısınız. Elma sirkesinin kan şekerini düşürdüğü ve kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın
  BENZER YAZILAR