Kahve ne işe yarıyor?

Kahve ne işe yarıyor?

Kahvenin faydaları neler kahve dünyanın en popüler içeceklerinden biri, içerdiği yüksek antioksidan ve faydalı besin maddeleri sayesinde oldukça sağlıklı bir içecektir.

Birinci faydası enerji düzeyinizi artırır ve sizi çok daha konsantre yapabilir. Dikkat eksikliğini toparlayabilir içinde bir takım psiko aktif yani uyarıcı maddeler ve kafein olduğu için enerjinizi artırır, kan dolaşımınızı artıracağı için dikkatinizi de artıracaktır. Yapılan birçok kontrollü çalışma kahvenin hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, genel zihinsel performans dahil tüm beyin fonksiyonlarını çeşitli yönlerde etkilediğini göstermektedir.

İkinci etkisi yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Kafeinin metabolizma hızını %10 civarında arttırabildiğini gösteren çalışmalar var. Özellikle obezlerde %10’a kadar ya da normal kilodaki kişilerde %30’a kadar yağ yakımını artırabildiğini gösteren çalışmalar mevcut. Kafein düşük dozlarda fiziksel performansınızı da iyileştiriyor, sinir sisteminizi uyarıyor.

Tek bir fincan kahve içerisinde bile bolca vitamin barındırıyor, B5 vitamini PantoTenik Asit, B2 vitamini riboflavin, magnezyum B3 vitamini niasin, potasyum ve manganez bunların hepsi tek bir fincan Türk kahvesinde bulunan vitaminlerdir.

Türk kahvesi vitamin zengini

Hakikaten vitamin anlamında oldukça zengin bir besin içeriği özellikle Türk kahvesi. Bunun yanında diyabet riskini düşürdüğünü gösteren çalışmalar var, yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin salgılama yeteneğinin azaldığı insülin direncinde azalma sağladığı biliniyor. Toplam 457.000 kişi de yapılan 18 çalışmanın derlemesinde günlük bir fincan kahve tüketiminin diyabet riskini %10 civarında azalttığı gösterildi.

Sınırlı kahve tüketimi faydalı

Belli miktarda kafein tüketimi, özellikle her zaman belirtiyorum 300 mg. altında sizi Alzheimer hastalığına karşı da koruyabiliyor ve beraberinde Parkinson hastalığı riskini de azaltıyor.

Karaciğerimizi koruyabiliyor siroza karşı koruma sağlıyor. Karaciğer ve bağırsak kanserine karşı koruduğunu bildiren çalışmalar var. Kalp hastalığı ve inme riskini azaltıyor ve en büyük antioksidan kaynaklarından bir tanesidir.

Eğer seviyorsanız günde bir fincan kahve içmenizi öneriyorum ama lütfen dikkat 300 mg’ı geçmemiz gerekiyor çünkü bu kez ters tepkiye neden olabiliyor.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın
    BENZER YAZILAR