Lewy Cisimcikli Demans (LCD)

Lewy Cisimcikli Demans (LCD)

Demansa farklı hastalıklar neden olur, Lewy cisimcikli demans demansa neden olan en yaygın üçüncü hastalıktır.

Demans kelimesi bir grup yakınmayı tanımlamak için kullanılır. Bunlar hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve iletişim, ruh hali ve davranıştaki değişiklikleri içerir. Bu belirtiler günlük yaşamı etkiler. Demansı olan her 100 kişi için yaklaşık 10-15 Lewy cisimcikli demans olacaktır.

LCD, beyindeki sinir hücrelerinin içinde biriken küçük yuvarlak protein kümelerinden kaynaklanır. Bu proteinlerden birine alfa-sinüklein, oluşturduğu kümelere ise Lewy cisimcikleri denir.

Lewy cisimcikleri sinir hücrelerine zarar verir ve bu hasar beyin hücrelerimizin iletişimini etkiler. LCD’de, etkilenen sinir hücreleri, beynin düşüncemizi, hafızamızı ve vücut hareketimizi kontrol eden bölgelerindedir.

Lewy cisimcikli demans, Parkinson hastalığı ile yakından ilişkilidir, ancak bunlar farklı durumlardır. Lewy cisimlerinin birikmesi Parkinson’da da bulunur ve hareket sorunları ve titreme gibi semptomlara yol açar.

Hafıza sorunları ve demans yakınmaları, hareket problemlerinden önce ortaya çıkarsa, LCD teşhisi konması muhtemeldir. Hafıza ve düşünme semptomları ortaya çıkmadan bir yıl veya daha uzun süre Parkinson hareket sorunları yaşanırsa, Parkinson Demansı tanısı konması muhtemeldir.

Lewy Cisimcikli Demansın belirtileri

LCD belirtileri şunları içerebilir:

 • Uyanıklık ve dikkatteki değişiklikler ve kafa karışıklığı dönemleri. Bu süreler tahmin edilemez olabilir ve saatten saate veya günden güne değişebilir.
 • Daha yavaş hareketler, kol ve bacaklarda katılık ve titreme veya titreme gibi hareket sorunları. Bu semptomlar Parkinson hastalığında da yaygındır.
 • Denge sorunları ve düşme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.
 • Görsel halüsinasyonlar, örneğin insanlar veya hayvanlar gibi, gerçekte orada olmayan şeyleri görebilirler. Bu halüsinasyonlar tekrar tekrar olabilir ve gerçekçidir.
 • Düşünme ve hafızadaki değişiklikler. İnsanlar genellikle planlama aktivitelerinin zorluklarını ve yollarını bulma yeteneklerinin kaybolduğunu fark ederler.
 • Ruh hali ve duygular. Depresyon ve anksiyete LCD’de yaygın olarak görülür, ancak sıklıkla tedavi ile hafifletilebilir.
 • Uyku sorunları. Canlı rüyalar ve uykudayken bağırmak veya hareket etmek. Bu uykuyu bozabilir ve yaralanmalara neden olabilir.
 • Koku veya tat alma duyusunda değişiklikler.

Lewy Cisimcikli Demansın risk faktörleri

Yaş; LCD’nin gelişimi için en büyük risk faktörüdür, yaşlandıkça sıklığı artar.

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi durumların Alzheimer hastalığı gibi diğer demans türleri için risk faktörleri olduğunu biliyoruz ve bunların LCD gelişimi için de risk faktörleri olduğunu gösteren kanıtlar var.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın