Sonbahar ve kış aylarında COVID-19 ile grip sıklaşacak mı?

Sonbahar ve kış aylarında COVID-19 ile grip sıklaşacak mı?

Sonbahar ve kış aylarında ne olacağını kesin olarak söylemek mümkün olmasa da Amerika Hastalık kontrol ve koruma merkezi CDC grip ve COVID-19’a neden olan virüsün ikisinin de yayılacağını bildiriyor. Bu bağlamda grip aşısı yaptırmak her zamankinden daha önemli olacak gibi bir düşünce mevcut. CDC, 6 aylık bebeklerden başlayarak yetişkin tüm insanların yıllık grip aşısı yaptırmasını öneriyor.

COVİD-19 hala ciddi bir tehlike ve asemptomatik kişilerde dahi akciğerlerde sekel kalabileceğini ve bu hastalığın uzun vadede beyne ciddi zarar verebileceğini artık biliyoruz. Unutkanlık demans ve psikolojik etkileri olabilecek olan COVİD-19 için bağışıklığımızı yüksek tutmak en öncelikle işimiz olmalı. Fiziksel mesafe kurallarına uymak yanında bağışıklık sistemimizi etkileyebilecek grip virüsüne karşı aşılanma uygun olacaktır.

Grip ve COVID-19’a aynı anda yakalanabilir miyim?

Grip, COVID-19 ve diğer solunum yolu hastalıkları ile bir arada yakalanabileceğimiz bir hastalık. Grip ve COVID-19’un bazı yakınmaları benzer. Sağlık kuruluşlarınca yapılan ayırt edici testler ile grip veya COVID-19 hastası olup olmadığınız belirlenebilmektedir.

Hem grip hem de COVID-19’u tespit edebilen bir test var mı?

Evet. A ve B tipi mevsimsel grip virüslerini ve COVID-19’a neden olan virüs olan SARS CoV-2’yi kontrol edecek bir test geliştirildi. Bu virüsleri aynı anda test etmek, halk sağlığı yetkililerine grip ve COVID-19’un nasıl yayıldığı ve hangi önleme adımlarının atılması gerektiği hakkında önemli bilgiler verebilir.

COVID-19, gripten daha mı tehlikeli?

COVID-19 hakkında hala öğrenilecek çok şey olsa da şu anda bu salgın mevsimsel gripten daha ölümcül görünüyor; ancak mevcut verilerden herhangi bir sonuç çıkarmak için henüz çok erken.

COVID-19 salgını döneminde grip aşısını kimler yaptırmalı?

Nadir istisnalar dışında, 6 aylık ve daha büyük herkese yıllık grip aşısı yapılması öneriliyor.

COVID-19 salgını sırasında, solunum yolu hastalıklarının genel yükünü azaltmak, ciddi hastalık riski altındaki savunmasız kişileri ve sağlık bakım sistemini korumak çok önemli. Bu nedenle, sağlık hizmeti sağlayıcıları, grip aşısı mevsimi boyunca tüm uygun kişilere grip aşıları uygulamak öneriler arasında;

 • Temel çalışanlar: Sağlık personeli (bakım evi, uzun süreli bakım tesisi ve eczane personeli dahil)
 • COVID-19’dan ciddi hastalık riski yüksek kişiler: 65 yaş ve üstü yetişkinler, bir bakım evinde veya uzun süreli bakım tesisinde ikamet edenler ve altta yatan belirli tıbbi sorunları olan her yaştan kişiler.
 • Ciddi grip komplikasyonları açısından yüksek risk altındaki kişiler: Bebekler ve küçük çocuklar, nörolojik sorunları olan çocuklar, 65 yaş altında hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, nörolojik hastalığı gibi belirli tıbbi sorunları olan diğer kişiler.

Grip aşısı beni COVID-19’a karşı koruyacak mı?

Grip aşısı yaptırmak COVID-19’a karşı koruma sağlamaz, ancak grip aşılarının grip hastalığı neticesinde hastaneye yatma ve ölüm riskini azalttığı kesin. Sonuç olarak içinde bulunduğumuz pandemi döneminde grip teşhisi ile bile olsa hastanede yatmak oldukça büyük bir risk demektir. Bu nedenle kendimizi korumaya almak adına grip olmamak ve Covid-19 riskimizi arttırmamak için bu sonbaharda grip aşısı yaptırmak, yalnızca grip riskimizi azaltmak için değil, aynı zamanda potansiyel kısıtlı sağlık bakım kaynaklarını korumaya yardımcı olmak için uygun olacaktır.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın