Vücuttaki İnflamasyondan Kurtulmanın 6 Yolu

Vücuttaki İnflamasyondan Kurtulmanın 6 Basit Yolu

Kronik ve düşük seviyelerde bile olsa inflamasyonun insan sağlığı için çok ciddi bir tehdit olduğunu artık biliyoruz. Hatta öyle ki bu çoğunlukla göz ardı edilen iltihaplanma bazı hastalarda ölüme kadar giden ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Özellikle çeşitli kalp ve damar hastalıklarının, diyabet ve kanser gibi çeşitli hastalıkların şiddetinin artmasına sebep olabilir.

İnflamasyon ile ilişkili rahatsızlıklar öldürüyor

İnflamasyon çok göze çarpmasa da dünya çapında ölen insanların yüzde 60’ının ölüm sebebi inflamasyon ile ilişkili rahatsızlıklardır. Neyse ki inflamasyon mücadele edilebilir bir durum ve doğru tedaviler uygulandığında vücudun iltihaptan tamamen arınması da mümkün. Burada tedaviden kastımız yaşam şeklinizde yapacağınız birkaç küçük değişikliktir.

İnflamasyondan nasıl temizleyebiliriz?

Şimdi 6 adımda vücudumuzu inflamasyondan nasıl temizleyebiliriz bir bakalım:

 1. İnflamasyondan kurtulmak için beslenin: Çevrenizden duyduğunuz anti-inflamatuar diyetlerin neredeyse hiç biri bilimsel kaynaklı beslenme düzenleri değil ne yazık ki. Burada önemli nokta en doğru beslenme düzenini ve nelerin yenip nelerin yenmemesi gerektiğini net bir şekilde belirleyip hayatınızı ona göre düzenlemeniz olacaktır.
 2. Harekete geçin: Egzersiz vücut inflamasyonundan kurtulmanın en eğlenceli yollarından biri diyebiliriz. Tabii burada da asıl nokta yeteri kadar egzersiz yapmak olacaktır. Gereğinden fazla egzersiz yaptığınızda vücuttaki iltihaplanmayı arttırabilir veya olması gerekenden az egzersiz yaptığınızda hiçbir etki elde edemeyebilirsiniz.
 3. Kilonuzu kontrol edin: Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanma inflamasyon oluşumunu hızlandırabilir bu sebeple beslenme düzeninizden yağ yapacak şeker ve un gibi besinleri mümkün olduğunca çıkararak vücut yağ dengenizi ve kilonuzu kontrol etmeniz bu şekilde inflamasyon oluşumundan korunmanızı sağlayacaktır.
 4. Yeteri kadar uyuyun: Yetersiz uyku yalnızca enerjinizin ve aktifliğinizin azalmasını değil aynı zamanda vücutta inflamasyon oluşumunun artmasını da sağlar. Bu sebeple doğru ve sağlıklı uyumaya özen göstermelisiniz. Nasıl daha sağlıklı uyuyabileceğinizi ise daha önceki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.
 5. Sigara içmeyi bırakın: Sigara gibi vücudunuz için zararlı bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı bırakmak vücut inflamasyon seviyelerinizin birkaç hafta içerisinde ciddi bir şekilde azalmasını sağlayacaktır. İşte bu yüzden sağlığınız için o kötü alışkanlığınız her ne ise bırakmak yapacağınız en doğru şey olacaktır.
 6. Kronik stres ile baş edin: Stres tüm hastalıklar için bir tetikleyici olduğu gibi inflamasyon için de bir tetikleyici görevi görebilir. Ve tetiklediği bu inflamasyon sonucu depresyona, kalp rahatsızlıklarına ve inflamasyon temelli farklı birçok hastalığa sebebiyet verebilir bu sebeple stres ile başa çıkmanın yollarını aramalı ve bulamıyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.

Bu adımları uygulamaktaki amacınız kanseri önlemek de olsa unutkanlıkları azaltmak da olsa fark etmez. Sonuç olarak bu 6 adım vücudunuzu inflamasyondan arındırarak daha sağlıklı bir hayat için atmanız gereken adımlar. Şimdi daha fazla oyalanmayı bırakalım. Kendimiz için, ailemiz için ve en önemlisi sağlıklı bir ömür için bu adımları birer birer atalım.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım

  Bu yazıyı paylaş

  Randevu Al Hemen Ara
  WhatsApp'tan bize yazın