Yıllık check-up testlerine kognoskopi de eklenmeli

Yıllık check-up testlerine kognoskopi de eklenmeli

Bazen unutkanlık, beyin bulanıklığı, kelime bulma, isim hatırlama, bir konuşmanın önemli ayrıntılarını hatırlama gibi süreçlerde zorlanma yaşıyor ve bunun normal olup olmadığını merak ediyor musunuz? Veya beyin sağlığınızı iyileştirmek için neler yapabileceğiniz konusunda yeterince bilgi sahibi değil misiniz?

Bilişsel gerileme ve özellikle Alzheimer hastalığı, en önemli sağlık tehditlerinden biridir ve dünya çapında bir salgın haline geliyor. Elde edilen istatistiki veriler sonucunda 2050 yılına kadar dünya çapında 90 milyon kişinin Alzheimer’den etkilenmesi bekleniyor.

2000 ile 2015 yılları arasında kalp hastalığından ölümler %11 azalırken Alzheimer hastalığından ölümler %123 arttı.

Alzheimer hastalığının gelişimi

Yeni araştırmalar, Alzheimer hastalığı gelişiminin, henüz yakınma ortaya çıkmadan 20 yıl önce başladığını ve önleme için önemli bir zaman aralığına izin verdiğini göstermektedir. Gelişen teknoloji ve daha fazla araştırma ile, bu hastalığa karşı savaş açmak ve sağlığınızı kartları lehinize çevirecek şekilde kontrol ederek Alzheimer riskinizi azaltmak mümkün.

Kognoskopi nedir?

Alzheimer hastalığı için yaygın olarak tartışılan önleyici tedbirler arasında “kognoskopi” de yer alıyor. Kognoskopi, Alzheimer gelişim riskini değerlendirmeyi ve olası riskleri düzeltmek için bireyin bilişsel gerilemesine katkıda bulunan faktörleri belirlemeyi amaçlayan bir dizi tarama testidir.

Kan testleri, genetik testler, ruhsal durum muayeneleri ve beyin haritalaması, bilişsel gerilemeyi erken evrelerinde tespit etmek, potansiyel nedenleri belirlemek ve ilerlemesini önlemek için kullanılır.

Kognoskopi kimlere yapılmalı?

45 yaş ve üstü tüm yetişkinlere, özellikle yakın akrabaları Alzheimer hastalığından muzdarip olanlara, risklerini belirlemek ve önleyici tedavinin mümkün olduğunca erken uygulanmasını sağlamak için yıllık aralıklarla check up programlarına kognoskopi eklenmelidir.

Alzheimer hastalığının erken belirtilerini tespit etmeye yönelik bu tarama testleri ile daha erken teşhis mümkün olacak ve bu sayede hastalar için daha iyi sonuçlar elde edilebilecektir.

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın