Beynimiz öğrenmeyi, sevmeyi ve davranışları yöneten organımızdır. Beyin gerektiği gibi çalışıyorsa tüm vücut da gerektiği gibi çalışıyor demektir aynı şekilde eğer beyinde bir problem varsa bu durum çok kısa bir sürede vücudunuza da yansıyacaktır.

Beyniniz toplam vücut ağırlığınızın yalnızca %2’sini kapsadığı halde vücudunuza giren besinlerin en az %20’sini harcar. Aldığınız oksijenin %25’sini kullanır ve vücudunuzdaki kan akışının %25’i beyinden geçer. Bu kadar küçük bir organın böylesine aktif çalışmasını ve hemen her ürünü yüksek miktarlarda tüketmesini sağlayan içerisinde bulunan yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ve aralarında oluşturdukları bağlantılardır.

Bu kadar yüksek enerji ve kapasite ile çalışan beynimiz maalesef gün boyu yaşadığımız ortamdan gelen radyasyon, elektromanyetik dalgalar, hava kirliliği, zararlı kimyasallar yanı sıra besinlerden gelen toksinlere maruz kalır. Bu zararlı madde ve toksinlerin vücudumuza girdiğinde atılması gerekir. Aksi halde ciddi hastalıklara neden olurlar.

Karaciğer, beyin ve lenf bezlerimiz vücudun tamamen temizlenmesinde temel rolü oynar. Ancak günümüzde her yer zararlı maddelerle dolu ve vücudumuz bunlardan kurtulmak için yorgun düşüyor ve zamanla hastalıklar başlıyor.

Tüm bunlar aslında beyin sağlığınızın etkilendiğini gösteriyor. Neden mi? Sindirim sorunları varsa besinler yeterli emilemez, iyi emilemeyen besinler beyinde enerji eksikliği ile unutkanlık, yorgunluk ile sonuçlanır.

Hormonlar çevresel toksinlerle, kötü beslenme düzeni, uykusuzlukla ve yaşla birlikte azalır. Hormonların azalması vücudun sağlıklı ve tempolu çalışmasını engeller; cinsel istekte azalma, yorgunluk, isteksizlik, mutsuz ruh hali, yaygın vücut ağrıları, başağrıları, unutkanlık yakınmalarını beraberinde getirir.

Tansiyon şeker ve kolesterol yüksekliği direk olarak inflamasyon mekanizması içindedir ve beyin sağlığı için risk teşkil ederler, en kısa zamanda inflamasyonu tedavi etmek gerekir. Uyku sorunları yaşlanmayı hızlandıran en önemli parametre.

Beyin sağlığını kurtarmak için en önemli basamağı uyku sorunlarını düzeltmek oluşturuyor. Yaşadığınız kilo sorunları aslında beyinde iştah hormonlarının üretilmesinde sorunlar, biriken toksinlerden kaynaklanıyor. ASLINDA SİZİN DE ANLAYACAĞINIZ GİBİ SAĞLIKLI BİR BEYİN SAĞLIKLI VÜCUDU DA BERABERİNDE GETİRİYOR. Hastalıkların tedavisinin emelini beyin sağlığını korumak oluşturuyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Beyin sağlığınızın iyi durumda olmadığının belirtileri nelerdir?

 • Fibromyalji.
 • Unutkanlık, Alzheimer hastalığı.
 • Dikkat ve odaklanma sorununuz var.
 • Çok mutsuzsunuz öfke kontrol problemleri yaşıyorsunuz.
 • Enerjiniz hiç eskisi gibi değil çok çabuk yoruluyorsunuz.
 • Bir türlü önleyemediğiniz şekilde kilo alıyorsunuz, özellikle de göbek çevrenizden.
 • Stresle başa çıkma sabrınız kalmadı, en ufak stress bile size huzursuz ediyor.
 • Gelecek konusunda çok fazla endişelisiniz.
 • Uyku sorunlarınız var, uykuya zor dalıyor veya gecenin bir yarısı huzursuz şekilde uyanıyorsunuz.
 • Tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, tiroid sorunları başladı.
 • Eskisine göre cinsel isteğiniz azaldı.
 • Çay-kahve tüketiminiz fazla.
 • Egzersiz yapmama hareketsiz yaşam tarzına sahipsiniz.

2. Beyin Kurtarma programının hedefleri neler?

Daha genç, daha sağlıklı olmak için beynin 4 temel ihtiyacı vardır. Bu nedenle beyni kurtarma programında özellikle şu 4 parametreyi hedefliyoruz:

 1. Beyin beslenmek ve temiz olmak ister: Doğru beslenme, sağlıklı sindirim sistemi, toksinlerden arınma.
 2. Beyin huzurlu olmak ve dinlenmek ister: Kaliteli uyku ve zihinsel rahatlama.
 3. Beyin enerjik olmak ister.
 4. Beyin hep uyarılmak ister.

Randevu Alın

  Formu doldurun, sizi arayalım