Migren en yaygın ikinci, 50 yaş altı kadınlarda ise birinci engellilik nedeni

Migren en yaygın ikinci, 50 yaş altı kadınlarda ise birinci engellilik nedeni

Migren sıklığı ve şiddetli olması ile en çok sıkıntı yaratan nörolojik tablo. Kadınların %24’ü erkeklerin %8’ini etkiliyor.

Dünya Hastalık Değerlendirme Raporu 204 ülkede, 369 farklı hastalık üzerinde engellilik durumu incelendi. Yaklaşık 3,5 milyon katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda her dört kadından birinde görülen migrenin en yaygın engellilik nedeni olduğu ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü saygın bilim dergisi J of Headache and Pain’de yayınlanan araştırmaya ise Türkiye’den katılan bilim insanı Prof. Dr. Derya Uludüz, araştırma sonuçlarını değerlendirerek migrenin özellikle genç kadınlarda yarattığı iş gücü kaybı, sosyal aktivitelerde, aile ve arkadaş ilişkilerinde etkilenme ile en büyük özürlülük nedeni olduğunu vurguladı.

Yapılan araştırmaya göre 2019 yılında 46,6 milyon insan dünya genelinde başağrısı nedeniyle işine gidemedi. Toplam maluliyetin yüzde 5,4’ünün baş ağrısı olduğunu belirten BEYİNDER Başkanı Prof. Dr. Derya Uludüz, araştırma hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırmada gördük ki baş ağrısı şikâyeti olan ve bu nedenle maluliyet yaşayanların yüzde 88,4’ü migren hastasıydı. Baş ağrısı problemi erken maluliyet nedenleri içinde her iki cinsiyet de ele alınarak değerlendirildiğinde 3’üncü sırada görülüyor. 2’inci sırada ise depresif bozukluklar, 1’inci sırada ise bel ağrısı yer alıyor.”

Özürlülüğe neden olan baş ağrısı yaşayanlarda migren ve gerilim tipi baş ağrısı ön planda idi. Çünkü bu iki tip başağrısı oldukça sık görülüyor ve kişiler çok fazla ilaç kullanmak zorunda kalıyor. Migren için hala kesin bir tedavi bulunmasa da semptomları etkili şekilde tedavi edebiliyoruz. Ancak insanların hala üretken olduğu ve çalışması gerektiği yaşlarda olmasına rağmen erken maluliyetine neden olan bu hastalık ciddiye alınmalı.

Migraine remains second among the world’s causes of disability, and first among young women: findings from GBD2019.T. J. Steiner, L. J. Stovner, R. Jensen, D. Uluduz, Z. Katsarava & on behalf of Lifting The Burden: the Global Campaign against Headache. The Journal of Headache and Pain volume 21, Article number: 137 (2020)

Randevu Alın

    Formu doldurun, sizi arayalım

    Bu yazıyı paylaş

    Randevu Al Hemen Ara
    WhatsApp'tan bize yazın